Pitanje: Šta su vrednosti refleksije svetlosti (LRV)?
Odgovor: Svaka boja ima vrednost refleksije svetlosti koja predstavlja procenat svetlosti koja se odbija od površina; što je vrednost veća, boja je svetlija. Izražava se skalom od 0 do 100, gde apsolutna bela ima vrednost 100 a apsolutna crna ima vrednost 0.
LRV postaju ključni faktor prilikom dizajniranja prostora u skladu sa Odobrenim dokumentom Deo M – Pristup i korišćenje zgrada. Ovaj dokument opisuje zahteve da određene površine budu u kontrastu sa svojim okruženjem. Odobreni Dokument deo M sugeriše da je potrebna razlika od 30 tačaka između kritičnih površina kako bi se pomoglo onima sa oštećenjem vida da se uspešno kreću među zgradama i kao pomoć u davanju osećaja dimenzije tom području.
Za osobe sa adekvatnim vidom, razlika u tonu ili boji (intenzitet boje) daje dovoljan vizuelni kontrast. Ali za osobe oštećenog vida, glavna osobina površine koja određuje sposobnost da se identifikuju razlike u boji je količina svetlosti koju površina reflektuje.
Pitanje: Da li možete da postignete moju boju X?
Odgovor: Da, svoj predmet možete da odnesete u svoj lokalni Johnstone's Centar za dekoraciju. Tamo će moći da skeniraju vašu boju pomoću spektrofotometra i ponude našu najbližu boju u našem opsegu za predmet koji se skenira.
Pitanje: Zašto moja boja izgleda drugačije?
Odgovor: Postoji više faktora koji mogu da dovedu do toga da boja izgleda drukčije od one koju ste prvobitno izabrali. Ako birate vašu boju sa veb-sajta, finalna boja s kojom završite može da bude veoma različita, jer može da postoji velika razlika između načina na koji je jedan monitor podešen u odnosu na drugi. Ako birate boju s kartice boja, da li je boja deponovana ili štampana? Kartice boja koje sadrže deponovane boje proizvode se postavljanjem malih kvadrata pigmenta mokre boje na karticu boja; dok štampanje koristi CMYK sistem i može da bude podložno varijacijama od jednog štampača do drugog. Ako ste obojili vašom bojom, možda ćete otkriti da zidovi izgledaju različito u zavisnosti od doba dana ili izvora svetlosti u okruženju u kome bojite.
Uvek treba da izaberete boje na lokaciji gde ćete bojiti, tako da možete da vidite kako svetlost utiče na boju. Sobe okrenute prema severu mogu da učine da boje izgledaju hladno i plavičasto; dok sobe okrenute ka istoku imaju toplo svetlo ujutru, ali ovo svetlo će postati hladnije uveče.
Predlažemo da nabavite posude sa testerima ili uzorke koji vam omogućavaju da obojite malu površinu i eksperimentišete s različitim opcijama neko vreme pre donošenja odluke.
Pitanje: Obojio sam svoju kuću zidarskom bojom Johnson's Smooth. Na jednoj maloj površini premaz se oljuštio s površine ostavljajući beli prah?
Odgovor: Beli prah su često prirodne soli koje se ispuštaju na površinu usled vlage, to se naziva eflorescencija (cvetanje) i treba da se ukloni suvim četkanjem i redovno proverava. To se može premazati tek kada soli prestanu da se pojavljuju na površini.
Pitanje: Zidarska boja se isprala na pljusku, zašto?
Odgovor: Većina zidanih premaza bazirana je na vodi, stoga je, kao u ovom slučaju, vrlo verovatno da film boje nije imao vremena da se potpuno stvrdne pre pljuska. Premazi na bazi vode suše se uglavnom isparavanjem. Sušenje se može usporiti ili čak zaustaviti tokom i odmah nakon nanošenja boje hladnim, vlažnim ili sparnim uslovima. Preporučuje se da se zidarski premaz na bazi rastvarača, kao što je Stormshield Pliolite Masonry Paint, koristi na nižim temperaturama ili kada predstoji kiša.
Visoki nivoi vlage u podlozi ispod i temperatura od 5° C i niža, sprečavaju da se boja pravilno osuši, i zato je obično ne treba primenjivati tokom ovih uslova ili neposredno pre nego što se očekuju.
Pitanje: Zašto nisam postigao stopu pokrivnosti koja je navedena na konzervama?
Odgovor: Stopu pokrivnosti ili razmaza zidarske boje određivaće uslovi, poroznost ili tekstura površine na koju se nanosi.
Većina površina na koje se ove boje obično nanose su prirodno upijajuće. Možda će biti potrebno da se ova apsorpcija zasiti, jer će nezaptivene površine apsorbovati više materijala, čime se smanjuje stopa razmaza. Profil površine takođe će uticati na stopu razmaza premaza. U nekim slučajevima, naročito na jako strukturisanim zidarskim površinama, taj izdignuti reljef može da poveća površinu za 30%.
Pitanje: Da li je stabilizujući osnovni premaz/rastvor zaista neophodan?
Odgovor: Ako su površine koje se tretiraju zidarskom bojom visoko porozne, kredaste ili drobljive, onda ih treba tretirati stabilizujućim rastvorom. Johnstone's stabilizujući rastvor je visoko penetrirajući materijal dizajniran za vezivanje nestabilnih i zasićenje visoko apsorbujućih površina, što obezbeđuje prikladno vezujuću ili zaptivenu površinu koja će primiti zidarski premaz.
Da bi se osigurala dobra adhezija zidarskih premaza posle primene stabilizujuć́eg rastvora, neophodno je proizvesti ne-sjajnu površinu. Rastvor za stabilizaciju treba prvo primeniti na malu površinu za testiranje, ako se osuši i ostavi završnu obradu visokog sjaja, treba ga razrediti i obavljati nova testiranja, sve dok se ne postigne ne-sjajni izgled.
Pitanje: Mogu li da obojim preko nove Plastisol obloge?
Odgovor: Sa hemikalijama koje su normalno prisutne u novoj svežoj oblozi, preporučljivo je da dozvolite površini izlaganje vremenskim uslovima, pre nego što razmotrite nanošenje bilo kakvog premaza.
Pitanje: Imam jako dugu metalnu ogradu, da li postoji neki jednostavan način da se oboji?
Odgovor: Johnstone's boja Smooth Metal Paint uklanja potrebu za prajmerom ili osnovnim premazom i može se naneti direktno na ogradu pošto se ona na odgovarajući način pripremi. Još jedna prednost je što se drugi sloj može naneti u roku od dva sata od prvog premaza.
Pitanje: Da li je potrebno premazati osnovnim premazom metal obložen prahom?
Odgovor: Uvek je poželjno da premažete osnovnim premazom ovu vrstu površine i Johnstone's Single Pack Primer je idealan.
Pitanje: Da li je potrebno da tretiram galvanizovani metal?
Odgovor: Prethodna obrada galvanizovanog metala zavisi od stanja. Ako je bio izložen vremenskim uslovima, onda će, kada se očisti, uglavnom prihvatiti premaz boje. Ako je galvanizovani metal nov, svetao i sjajan, poželjno je prethodno ga tretirati pomoću Johnstone‘s Mordant Solution. Johnstone's Steel i Cladding polusjajni završni premaz za čelik i obloge ili završni premaz na bazi vode za čelik i obloge pružiće savršene završne obrade za galvanizovani metal.
Pitanje: Kako da prebojim postojeći Vinyl Silk Matt emulzijom?
Odgovor: Kada je površina pripremljena na odgovarajući način, upotrebite jedan premaz Johnstone's Ultra zaptivnog osnovnog premaza pre nanošenja Matt emulzije.
Pitanje: Posle nanošenja dva premaza Vašeg Johnstone's Acrilic Durable mat preko golog maltera izgled je neujednačen?
Odgovor: Preporučujemo da se Johnstone's Ultra zaptivni osnovni premaz koristi na golom malteru, ali zbog već nanesene završne obrade preporučujemo dodatni treći premaz koji će pomoći u stvaranju potrebne debljine filma.
Pitanje: Želim da obojim nove sveže omalterisane zidove Johnstone's Covaplus Vinyl Matt premazom, da li bi prvo trebalo nešto da primenim?
Odgovor: Malter mora da se ostavi da se temeljno osuši, pre nanošenja preporučujemo testiranje površine vlagomerom. Kada se površina osuši, preporučili bismo jedan premaz blago razređenog Johnstone Covaplus Vinyl Matt premaza, a zatim dva sloja punog Johnstone’s Covaplus Vinyl Mat premaza.
Pitanje: Imam vodenu mrlju na plafonu koja stalno izbija, šta mogu da uradim?
Odgovor: Kao i kod bilo koje mrlje od vode, uzrok se mora otkloniti pre nego što se počne sa bojenjem. Kada su sve popravke završene i površina je potpuno suva, prvo nanesite jedan sloj Johnstone's osnovnog premaza za blokiranje boje pre odabranog završnog premaza.